Szyjka macicy
Szyjka macicy stanowi zakończenie wąskiego kanału macicy. Znajduje się w niej małe ujście otwierające się do pochwy, które pozwala na wydostawanie się krwi menstruacyjnej. Poza umożliwianiem odpływu krwi menstruacyjnej, szyjka macicy pełni także rolę bariery- zapobiega przechodzeniu infekcji z pochwy do wnętrza macicy. Odgrywa ona również istotną rolę w trakcie porodu, kiedy to otwiera się, pozwalając na poród dziecka.22
Choroba
Rak szyjki macicy wywoływany jest przez pewne typy powszechnie występującego wirusa zwanego HPV lub wirusem brodawczaka ludzkiego.2,3 Choroba polega na nieprawidłowym i niekontrolowanym rozroście komórek nabłonka szyjki macicy.7 Istnieje ponad 100 typów wirusa HPV.4,19 Większość z nich to typy niskiego ryzyka, które nie wywołują raka szyjki macicy. Typy wysokiego ryzyka jednakże mogą powodować rozwój nieprawidłowych komórek, prowadzący do powstania raka szyjki macicy.9 Pomimo faktu, że typy te są mniej powszechne, w przypadku kontaktu z nimi poprzez stosunek seksualny łatwo przenoszą się one z osoby na osobę.
Wyniki badania cytologicznego
Jeśli badanie cytologiczne wykaże obecność nieprawidłowych komórek, naturalne jest, że będziesz się niepokoić. Dobra wiadomość jest taka, że przy wczesnym wykryciu, większość z wczesnych zmian komórkowych nabłonka szyjki macicy albo ustępuje samoistnie23, albo dobrze odpowiada na leczenie7, jeśli takowe jest wymagane, dzięki czemu można zapobiec postępowi raka. Istotne jest, byś wykonywała kolejne badania cytologiczne lub przychodziła na wizyty lekarskie, zgodnie z zaleceniem lekarza.