Skorzystali z darmowych szczepień HPV

Celem było nie tylko szczepienie, ale również zwrócenie uwagi na konieczność badań profilaktycznych - mówią lekarze. Innowacyjna akcja powiatu przeciwko wirusowi HPV dobiegła końca.

Kobiety, które przeszły przez piekło tej strasznej choroby, zrobiłyby wszystko, by tego uniknąć. Dziewczynki, które zostały zaszczepione ten los ominie. Chciałabym jednak, aby na tym program się nie skończył - mówiła Ida Karpińska szefowa ogólnopolskiej akcji na rzecz walki z rakiem szyjki macicy składając szczególne podziękowania i wręczając inicjatorce programu, Agnieszce Szelidze Złotą Perłę Mądrości.

W powiecie inowrocławskim zaszczepionych zostało 2190 dziewcząt z roczników: 1996, 1997 i 1998 oraz grupa nastolatek urodzonych w 1995 roku. Z tej możliwości skorzystały wszystkie gminy z wyjątkiem Kruszwicy. Przeprowadzeniem szczepień zajmowały się Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej. Lekarze prowadzili też akcję edukacyjną zachęcając mamy nastolatek do odwiedzenia gabinetów ginekologicznych.

- Moja córka została zaszczepiona, a ja zrobiłam cytologię. Pewnie nie wybrałabym się tak szybko do lekarza, gdyby nie ta akcja - mówiła obecna na konferencji kończącej program szczepień, Katarzyna Markiewicz.

Dane statystyczne dotyczące zachorowań na nowotwory w Polsce są zatrważające, a na czele województw, gdzie tego rodzaju choroby czynią największe spustoszenie znajduje się kujawsko-pomorskie. - Powiat inowrocławski jest, niestety, zagłębiem nowotworowym. W Polsce rak szyjki macicy plasuje się na siódmym miejscu, tutaj jest na czwartym. Efekty tej akcji odczujemy za 20, 30 lat, gdyż najczęściej rak szyjki macicy występuje u kobiet pomiędzy 35 a 45 rokiem życia - mówił doktor Tomasz Mierzwa z Regionalnego Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Lekarze podkreślali jak ważną rolę pełnią badania profilaktyczne, które pozwalają wykryć stany przedrakowe. Wszystkim, którzy zaangażowali się w propagowanie tej akcji: ambasadorkom, burmistrzom, wójtom i lekarzom starosta Tadeusz Majewski wręczył upominki i złożył podziękowania. W imieniu szefów NZOZ głos zabrał doktor Tadeusz Dereziński z Gniewkowa.

- To był naprawdę ogromny wysiłek, by dotrzeć do tych wszystkich dziewcząt . Chciałbym też podziękować pielęgniarkom, które wykonały ogromną pracę. Trud się jednak opłacił, bo dzięki tej akcji wzrosła świadomość, że takim chorobom jak nowotwory można zapobiegać. Lekarzy, nic tak nie cieszy, jak zdrowie pacjentów - zapewniał doktor Dereziński.

Źródło: express.bydgoski.pl